december 2020 | nicolinepraus
  • Magazine
  • Blogs
    • Nye blogs
      • Design og indretning
      • Forældreskab
      • Foto
      • Mode
      • Træning og sundhed
    • Toplister
    • Forældreskab
    • Foto
    • Mode
    • Træning og sundhed
  • Flere
    • Design og indretning
  • Toplister
  • Opret blog
Instagram nicolineprausInstagram nicolineprausInstagram nicolineprausInstagram nicolineprausInstagram nicolineprausInstagram nicolineprausInstagram nicolineprausInstagram nicolinepraus
    • STARTSIDE
    • KATEGORIER
    • Arkiv
      Go to ,[object Object]
      nicolinepraus
      nicolinepraus

      Halløjsa!
      Mit navn er Nicoline, og jeg er 24 år gammel! Jeg bor i Odense C, og arbejder til daglig hos Pandora som Superviser, og jeg elsker det! Jeg går op i mode, skønhed, træning, madlavning og meget mere! Alt sammen noget i kan finde her på min blog, hvor jeg deler ud af mit liv.

      Håber i har lyst til at læse med!
      xoxo N.

      Hvis i har nogle spørgsmål, samarbejder eller noget helt tredje, kan jeg fanges her:
      Nicoline_praus@hotmail.dk

      • Bloglovin
      • Facebook
      • Instagram
      • Nouw
      • Pinterest
      • Snapchat
      • Twitter
      • Youtube
      • Follow

      Abonner

      Personal

      Tilbageblik på 2020.

      torsdag, 31. december, 2020, 10:43 AM

      Hej Sweeties.
      Det her indlæg på bloggen har jeg glædet mig utrolig meget til, da det altid er rart at kigge en smule tilbage på det år, som snart slutter. Helt præcist slutter det i aften 00:00, og så siger vi farvel til 2020 og hello 2021 - og det trænger vi vidst også til! Så lad mig lige starte det her indlæg med at sige godt nytår til jer alle, og tak for et skønt 2020, som nu slutter, sådan officielt! Jeg tror vi alle har glædet os til 2020 skulle slutte, fordi det har jo været noget af et voldsomt år - der er sket en masse gode ting, men også mindre gode.. aka Corona. Jeg tror ingen havde set året være som det var eller ende som det endte, men jeg vil stadig gerne lige tage jer med på min rejse her i 2020, fordi selvom det har været et møg hårdt og træls år, så har det også været et helt igennem fantastisk år, og faktisk måske uden at lyve, mit bedste år! Nok et af de år, som jeg vil huske og se tilbage på, med gode minder på trods for en dum sygdom, der ændrede hele verden. Hvis i kunne tænke jer at høre mere om hvorfor, så læs med..

      2020 startede ud med at være et ret hårdt år for mig, hvor jeg var i en rigtig svær periode i mit liv og hvor jeg faktisk var tæt på at stoppe min elevtid hos Bahne. Vi havde en ny chef som slet ikke kunne styre butikken, jeg havde en afdelingsleder der sagde op og der var kaos overalt.. Oveni alt det, så skulle jeg på mit sidste skoleophold før min store fagprøve, som jeg også prøvede at få en ide til og prøvede at få planlagt en masse, så den kunne holdes i April, så der var ren kaos på, og det hele virkede så uoverskueligt. Jeg var tæt på stress, og gik hjem hver aften og græd og vidste ikke om jeg kunne gennemfører det..

      I marts tager jeg på mit sidste skoleophold, med lidt mere ro, men også med et ubehag, da jeg vidste der lå og ventede sig en eksamen, og jeg skulle også snart holde min fagprøve - så der var mange nerver på, men... Som i nok alle kan huske, så lukkede Danmark ned d. 11 marts, og det gjorde jeg en onsdag aften, dagen før vores prøve, bliver sendt hjem fra skole da de skal lukke, og vores prøve bliver aflyst, og det ender ud med at det afhænger af en opgave vi aflevere, men jeg slutter heldigvis på et 10 tal, så jeg var lettet og glad! Dog kom første nedlukning, og jeg kan huske jeg panikkede over alle Fitness Centre lukkede, jeg måtte ikke se min familie eller venner, man kunne ikke foretage sig andet end at være hjemme - og stille begyndte der en uro i mig, som jeg havde svært ved at tackle. De første par dage var ekstremt hårde, og jeg følte mig som en lille mus i et bur...

      Men den Lockdown lærte mig også utrolig meget om mig selv, og det var også her jeg fandt ud af glæden ved hjemmetræning, og hvor godt det var for mig! Lige siden har jeg forsat med hjemmetræning og fået mig meldt ud af Fitness World, og udover man sparer en masse penge, så er det også bare den bedste beslutning jeg har taget! Nu træner jeg hjemme hver morgen, følger et bestemt program og jeg elsker det! Glæden ved træning er kommet tilbage, og jeg har fået en ro i mit hoved nu, fordi jeg stresser ikke over at skulle ned i det Fitness Centre konstant - nu klarer jeg det herhjemme!

      Da Danmark åbnede op igen, var det med en ny afdelingsleder hos mig, og der var det kun hende og jeg indtil sommer, da det var sådan det foregå, og det var ben hårdt, men også der hvor jeg lærte en masse! Det ændrede helt klart mit syn på min elevtid og på mig selv, og jeg har lært så meget på de 3-4 måneder det stod på! Min fagprøve blev selvfølgelig ikke til noget, men det var også fair nok, med den sindssyge sygdom vi havde ude i verden, men den tid tænker jeg tilbage på nu, og værdsætter! Det var hårdt og der blev knoklet, men det var skønt! Det var også her jeg skulle prøve for første gang i mange år, at holde sommerferie i DK. Inden Corona, altså sidste sommer, der var vi i Tyrkiet og ellers har det ofte været Italien eller bare Tyskland, men denne gang var det skønne DK. Vi var afsted i en uge i Løkken, hvor vejret heldigvis var med os, så vi var på stranden, i Skagen og meget andet - bestemt en ferie jeg savner, og ser tilbage på, med et kæmpe smil!

      Da jeg kom tilbage fra ferie, havde jeg en lille måned tilbage hos Bahne, som stod på arbejde i butikken, men også at få min opgave helt færdig og afleveret. Det var underligt at skrive på noget man aldrig har holdt, men jeg fik den afleveret, og en uge efter var jeg oppe og forsvarer den, og bestod med et kæmpe 12 tal og en masse ros! Det var en kæmpe lettelse og den bedste følelse, og så skal det også siges at en uge inden jeg skulle til eksamen, der fik jeg tilbudt mit nuværende job hos Pandora, nemlig stillingen som Superviser i Odense, som jeg selvfølgelig sagde ja tak til med det samme, så at kunne gå ud fra eksamen med 12, og vide jeg kunne tage det med videre til Pandora, det var fantastisk! Ugen efter min eksamen havde jeg sidste dag i Bahne, og 2 dage efter startede jeg hos Pandora! Det hele var crazy og gik stærkt, men det er også det bedste valg jeg længe har taget - det skønt at flytte tilbage til Odense og starte noget nyt her, og jeg elsker min nye familie og mine kollegaer - de er den bedste gave i 2020!

      Men som sagt jeg flyttede retur til Odense her i 2020, og jeg fik faktisk min nuværende lejlighed sindssyg hurtigt, og jeg elsker den mere end noget andet! Jeg bor i Odense C, tæt på gågade og det hele, og jeg knuselsker hvor hyggelig den er, hvor meget charme den har og så har jeg de skønneste udlejere - hvilket er et kæmpe plus! Jeg elsker mit nye liv her, og frygtede jeg måske havde valgt forkert med at flytte fra Vejle, men overhovedet ikke! Jeg elsker at være kommet tættere på min familie igen, og tættere på alt jeg havde før, og så elsker jeg mit nye arbejde, så det er bestemt det rigtige valg!

      Samtidig var 2020 også året hvor jeg satsede lidt mere på min blog og generelt mine sociale medier, og det har givet mig en masse fede oplevelser og samarbejder! Der er ingen tvivl om at min blog er min lille baby, men nogle gange kan det være svært at nå alt i en travl hverdag, men jeg prøver virkelig at få den igang igen, præcist som den har været meget her i December, og planen er også, at sådan skal den forsætte i 2021! 2021 kommer til at indeholde en masse spændene planer og ting med min blog, min youtube kanal og instagram! Jeg glæder mig til at komme igang med det hele, og så er jeg så spændt på alting - det bliver så godt!

      2020 har også været året for mig, hvor jeg har værdsat min familie og veninder som aldrig før, og hvor man virkelig har kunne mærke ensomheden. Corona er en lille træls idiot, og specielt under anden lockdown som er kommet nu, hvor jeg igen er hjemsendt og hvor det nu er blevet forlænget, så har jeg virkelig kunne mærke det. Jeg er konstant trist, træt og nærmest opgivende og det faktisk træls.. Jeg syntes den er slem denne gang, og jeg føler mig mere og mer ensom, fordi jeg bor alene og ikke ses med andre end min familie, og min ene veninde Caroline, som desværre bor i Vejle. Det er bare hårdt, og jeg kan mærke min psyke virkelig skal arbejde på, ikke at jeg knækker helt.. Men som min veninde Caroline altid siger til mig, så bliver det godt igen, og det gør det! Vi må blive ved med at håbe og tro!

      Men det her opsumere mit 2020 ret godt, som har været et år med Corona, afslutning på min elevtid, eksamen, 2 lockdowns, nyt job og en flytning tilbage til Odense! Så selvom det har været et crazy år med nogle trælse perioder, så har det virkelig også været mit år, og jeg er meget spændt på hvad 2021 bringer! Jeg har nogle drømme og håb for 2021, men det tænker jeg vi tager i et andet blogpost, hvis i altså vil hører dem!

      Her til sidst vil jeg bare igen ønske jer alle sammen GODT NYTÅR, og pas nu på jer selv derude, husk at holde afstand og husk max at være 10 personer! Vi bliver simpelthen nød til at passe på hinanden! Vi ses om lidt igen, i 2021!
      xx N.

      • Personal

      Synes godt om

      Kommentarer

      Fashion, Youtube, Christmas

      Mine julegaver 2020.

      mandag, 28. december, 2020, 9:32 PM

      På trods for en dag som ikke rigtig blev som jeg ønskede, grundet en dårlig nat og en balance, som ikke var helt på toppen, så kom min video ud, hvilket jeg er virkelig glad for! Hvis du kunne tænke dig at se hvad jeg var så heldig at få i gave, her i julen 2020, så skal i bare klikke på videoen og så kommer det til at ske! Jeg håber rigtig meget i kan lide den, og som sagt, så gør jeg det ikke for blærer mig, men mere fordi jeg selv elsker de her videoer.

      Hvis i kunne lide videoen, så husk at gå ind og abonnere og like den! Jeg kan allerede afslører nu at 2021 kommer til at være et år, fyldt mere flere videoer, da det er noget jeg elsker at side og lave! Så husk at abonnere på min kanal, så er i altid klar, når en ny video ryger ind!
      God aften til jer alle sammen!
      xx N.

      • Fashion, Youtube, Christmas
      • (1)

      Synes godt om

      Kommentarer

      Anmeldelse, beauty, Christmas

      Nivea Advent Calendar 2020 // Min mening.

      søndag, 27. december, 2020, 9:53 PM

      Heeej Sweeties!
      Så er julen 2020 ved at være slut, sådan helt officelt, og der er snart ikke mere jule stemning tilbage - dog forsætter lysende udenfor i de forskellige huse lidt i nu og oppe i byen, og der skulle også komme lidt sne de næste par dage, men julen 2020 er jo sådan set slut. Jeg har fået pakket alt mit julepynt ned i dag, fået pakket mit juletræ væk og nu føles min lejlighed pludeslig 1000 gange større igen, hvilket er lidt sjovt. Julen 2020 har for mig været helt igennem magisk, og jeg har nydt den rigtig meget med min familie og virkelig værdsat den og deres tid denne gang, mere end normalt, men jeg tror også det skyldes corona og den underlige tid vi lever i - man værdsætter bare det hele lidt ekstra. Jeg kan også glæde jer alle sammen med, at jeg i morgen vil få filmet mine julegaver for 2020, og jeg håber og regner også stærkt med jeg vil få den redigeret og få den op samme dag - det er i hvert fald min drøm og plan! Jeg vil få den smidt op herinde når den er oppe, og ellers kan i finde min kanal lige her..

      Men nu hvor julen er slut, så er der også noget andet der slutter, eller som er slut, og det er jo åbningen af julekalender! Noget jeg elsker hele vejen igennem December, fordi man hver morgen har en lille ting, som ligger og venter på en. Normalt har jeg en masse forskellige beauty kalender, trofast en fra Maybelline og en fra DM, men grundet corona, har jeg ikke været i Tyskland i år, så jeg har måtte tjekke det danske markedet ud for julekalender, og det vil jeg sige, det skuffer altså heller ikke. Desværre var jeg bare for langsom til at beslutte mig, så nogle af dem jeg virkelig gik og drømte om var udsolgte, dog nåede jeg at få fingrene i en, inden den forsvandt - nemlig Niveas julekalender! Det har været en jeg har haft i kikkerten længe, og da jeg fandt den i Normal så slog jeg altså til - nu skulle det altså være min, og den har bestemt ikke skuffet! Hvis i kunne tænke jer at læse en fuld anmeldelse på denne skønne julekalender, og måske se om i skal have fingrene i den næste år, så læs med under billedet..

      For mig var det første gang jeg prøvede en julekalender fra Nivea, og jeg ved ikke om det er første år de har en julekalender, men nu skulle den altså prøves! Jeg har nogle få produkter fra Nivea i min hudpleje samling, men det er ikke det store, og det er faktisk ikke Nivea jeg oftest køber, men det har bestemt ændret sig efter den her julekalender. Julekalenderen indeholder af fra full size produkter, til mini prøver og til en masse andre fine små produkter - virkelig en helt igennem lækker julegaver! Samtidig så får du lov til at prøve en masse forskellige produkter fra Nivea, hvilket for mig var et kæmpe bonus, da jeg allerede nu har fundet nogle ting, som jeg skal have købt i full size! Jeg elsker når man kan få lov til at teste produkter, inden man går ud og investere i dem, og lad mig sige det sådan her.. Nivea skuffer ikke! Nogle af produkterne kendte jeg i forvejen, andre var helt nye og så var der dem som jeg har haft i min barndom, men som var en kæmpe glæde at få i samlingen igen! Jeg syntes ikke at julekalenderen var dyr, taget i betragtning af hvad man fik (mener den lå til 280 kr!), og jeg kunne snildt finde på at købe den igen næste år.. Hvis man leder efter en lækker julekalender, hvor man bliver forkælet hverdag, tester nye produkter og får nyttige ting, så skal man virkelig investere i denne her, næste år! Den var et kæmpe hit, og som sagt jeg ved at jeg skal have den næste år, det er helt sikkert!

      Har du prøvet Niveas julekalender før, og hvad tænkte du om den? Hvilken julekalender havde du i år, og er det en du vil anbefale til næste år? Let me know!
      xx N.

      • Anmeldelse, beauty, Christmas

      Synes godt om

      Kommentarer

      nicolinepraus

      • Go to Profil
      • Go to Startsiden
      • Go to RSS
      • Go to Sitemap

      Blog på Nouw

      • Opret en konto
      • Tag produkter med Metapic
      • Flyt din blog til Nouw

      Blogs

      • Andet
      • Design og indretning
      • Forældreskab
      • Foto
      • Generelt
      • Heste og ridesport
      • Mad & opskrifter
      • Mode
      • Personligt
      • Rejser og udlang
      • Sport
      • Træning og sundhed

      Nouw

      • Magazine
      • Almindelige betingelser
      • Privacy Policy
      • Cookies
      • Kontakt os
      • Hjælp
      • Service status
      • Build: 13.1.2021 15.53